Trh koupelnového vybavení nabízí široký výběr vanových materiálů jako je akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor, dřevo, kámen nebo i sklo. Dřevo, kámen, mramor a sklo jsou vzhledem ke své ceně spíš designovou záležitostí. Největší výběr proto zůstává v provedení akrylátu popř. smaltované oceli.
Smaltovaná ocel: výhody vany spočívají v bytelnosti, tuhosti a dlouhé životnosti. Kvalita ocelové smaltované vany závisí na tloušťce stěn – nejkvalitnější typy mají tloušťku 3,5 mm, kde 2,9 mm tvoří ocelový základ a 0,6 mm připadá na vrstvu smaltu.
Jednotlivé výrobky se mohou lišit hlavně tloušťkou oceli a kvalitou (hladkostí povrchu) smaltu. Za minimum se považuje materiál o tloušťce 2 mm. Kdo zažil staré litinové vany ví, že jakmile se v nich totiž už jednou voda ohřála, vydržela díky akumulačním vlastnostem materiálu teplá velmi dlouho. Povrch odolá otěru a poškrábání, nevadí mu chemikálie, pozor dáváme pouze na oprýsknutí smaltu po pádu těžkého či ostrého předmětu na povrch. Vyhneme se abrazivním čisticím prostředkům.
Smaltované vany lze opatřit protiskluzovou úpravou antislip – směsí křemičitého písku zataveného do smaltu při vysoké teplotě. Povrchy ze smaltu také lépe odolají zabarvení z kosmetických a přírodních přísad v koupeli.
Akrylát: vana se při napouštění vany rychle zahřívá a udržuje teplo, díky čemuž zůstává dlouho příjemná. Dlouhodobě si zachovává svůj tvar, její povrch je lesklý a neporézní, příjemný na dotek, snadno se čistí a má antibakteriální vlastnosti.
Podle způsobu výroby akrylátových desek rozlišujeme akrylát extrudovaný a litý. Výrazně kvalitnější je litý akrylát, který je mechanicky i chemicky velmi odolný. Extrudovaný akrylát se vyrábí tažením, takže jeho vlastnosti jsou zachovány pouze v jednom směru. Oproti tomu litý akrylát se lije do připravených forem a deska si tak zachovává své fyzikální vlastnosti ve všech směrech.
Podle tvaru dělíme vany na asymetrické, rohové a obdélníkové. Trendová krásná vana zdaleka nemusí být i pohodlná, vybírejte tedy design, který pro Vás bude hlavně užitečný.
Obdélníkové vany: pokud máte koupelnu s omezeným prostorem, zapomeňte na rohovou vanu a raději zvolte klasickou nebo asymetrickou vanu. Pro jednoduchost platí následující pravidlo: tělesná výška – 10 cm = minimální délka vany. Optimální délka vany klasického obdélníkové tvaru je 170.
Asymetrické vany: mají různé rozměry a hodí se do menších, ale i větších koupelen. Její výhodou je, že dokáží v interiéru šetřit místo.
Rohové vany: výhodou rohových van je především efektivní zužitkování vanového prostoru, který ve většině vedle části koupací nabízí i část sedací. Tuto část lze využít např. při manikúře, očistě osob se sníženou hybností, koupání dětí a podobně.
Vana pro dvě osoby: pokud máte naopak dostatečný prostor v koupelně, neváhejte a pořiďte si vanu pro dvě osoby. Vana pro dva vám poskytne dokonalou relaxaci i zábavu.
Pokud si nejste jisti, zavolejte nebo nám napište. V pondělí – pátek od 7:00 do 15:30 prostřednictvím chatu dole na stránce nebo telefonicky do 16:00 na telefonu +420 603 450 340 (ve všední dny od 16:00h a o víkendu volejte na číslo +420 603 583 835), mail nám můžete napsat kdykoliv na eshop@bernold.cz, odpovíme co nejdříve.