Kondenzační kotle, patří v současnosti k nejpoužívanějším a nejúspornějším zdrojům vytápění.
Rozdíl mezi běžným (atmosférickým) a kondenzačním kotlem:
U běžného plynového kotle jsou spaliny odváděny přímo do komína. Tyto spaliny obsahují velké množství vodních par a jejich teplota se pohybuje mezi 130 až 180°C.Kondenzační kotel toto teplo dále zužitkovává, spaliny procházejí výměníkem, kde zkondenzují a předehřívají vodu v topném systému. Teplota spalin se sníží cca na 60°C a vzniklý kondenzát je nutno odvézt do kanalizace.
Díky schopnosti využít teplo ze spalin je kondenzační kotel úspornější než kotel atmosférický. Kondenzační kotel dosahuje vysoké účinnosti, pokud pracuje v nízkoteplotním režimu, ideální je pro podlahové a stěnové vytápění, nebo ve spojení s konvektory.
Kritéria výběru:
Při výběru kotle nás bude zajímat výkon, zda budeme kotel používat pouze pro vytápění, nebo i pro ohřev TUV, typ regulace a způsob odvodu spalin.
Pokud máte novostavbu, bývá součástí projektu tepelná ztráta domu, tu musí kotel pokrýt. Jestli rekonstruujete, musíte si nechat tepelnou ztrátu vypočítat. Všichni renomovaní výrobci, kteří dodávají na český trh, mají kotle s modulovaným výkonem a v široké výkonové řadě cca 11 – 45 kW. Pro rodinné domy a byty je nejpoužívanější výkon 24 kW.
Pokud budete používat kotel i pro přípravu TUV, máte na výběr ze tří variant:
1. Kotel s průtokovým ohřevem vody – dodávka vody je zajištěna tím, že kotel přímo ohřívá protékající vodu, nejčastěji v deskovém výměníku a nevytváří žádnou zásobu teplé vody jako je tomu u bojlerů. Nevýhodou je omezený průtok, který se projeví odběrem z více míst najednou.
2. Kotel s vestavěným zásobníkem – voda je ohřívána v menším zásobníku ( většinou 40-50 litrů ), který je součástí kotle. Toto řešení umožňuje odběr z více míst současně, ale není řešením pro vícečlenné rodiny.
3. Sestava kotle a zásobníku – toto řešení nabízí nejkomfortnější dodávku TUV. Zásobník bývá většinou umístěn pod kotle a ten přepíná dle požadavku a nastavení, mezi ohřevem to topení a ohřevem TUV. Výhodou je, že můžete volit mezi různými objemy zásobníku, podle počtu osob v domácnosti.
Ke kondenzačním kotlům lze použít dva typy regulace:
Prostorové termostaty, které ovládají kotel dle vnitřní teploty objektu.
Ekvitermní regulátory, které ovládají kotel v závislosti na venkovní teplotě.
Důležitý pro výběr je také systém vytápění. Ne každá regulace umí řídit zároveň podlahové topení, radiátory a připojený zásobník na TUV.
Odvod spalin lze řešit mnoha způsoby. Kondenzační kotle jsou osazeny spalinovými ventilátory , což umožňuje vést odkouření v délkách přes 20 metrů. Tyto délky jsou však možné pouze u některých typů odkouření a je třeba spočítat hydraulické ztráty. Většina výrobců kotlů nabízí i odtahy spalin, použít však můžete i komponenty firem, které se zabývají pouze výrobou spalinových systémů, například Almeva, Brilon… Kondenzační kotel potřebuje pro svou činnost přisávat vzduch a zároveň odvádět spaliny. Standardní řešení je koaxiální systém ( trubka v trubce ) s vyústěním přes fasádu, nebo na střechu. Tyto varianty lze různě obměňovat. Systém může být veden po stěně, komínovou šachtou. Nabízí se i varianty, kdy je vzduch přisáván z větrané místnosti, či přes fasádu a spaliny jsou odváděny přes střechu. Jednotlivé systémy lze mezi sebou kombinovat, čímž se nabízí široká škála řešení.
Mezi stálice na trhu, patří kotle firem Buderus, Viessmann a také Baxi. S výběrem vhodného kotle, regulace, kouřovodu a výpočtem požadovaného výkonu, Vám rádi poradíme. Taktéž Vám rádi vytvoříme cenovou kalkulaci.
Pokud si nejste jisti, zavolejte nebo nám napište. V pondělí – pátek od 7:00 do 15:30 prostřednictvím chatu dole na stránce nebo telefonicky do 16:00 na telefonu +420 603 450 340 (ve všední dny od 16:00h a o víkendu volejte na číslo +420 603 583 835), mail nám můžete napsat kdykoliv na eshop@bernold.cz, odpovíme co nejdříve.